Ben Lomond Hill Race
9th May 2009
Pos Runner Club Cat Time
1= Brian Marshall HELP M 1:12:38
1= Judson Cake Unattached M 1:12:38
3 Euan Jardine Gala Harriers M 1:16:45
4 David Eiser Ochil HR M 1:17:51
5 Steven Fallon Carnethy M40 1:18:38
6 Anthony Smith Ambleside M 1:19:03
7 Andy Birnie Bellahouston RR M40 1:19:10
8 Neil Ashcroft Ambleside M40 1:20:20
9 Adam Anderson Carnethy M40 1:21:26
10 Andrew Fallas Carnethy M 1:22:28
11 Stephen Winter Shettleston M 1:22:36
12 Donald Mackenzie Lomond M40 1:22:47
13 Alan Smith Deeside Runners M40 1:23:08
14 Sandy Bennet Carnegie Harriers M40 1:23:21
15 Sam Alexander GUHH MU20 1:23:59
16 Chris Upson Westerlands M40 1:24:02
17 Alan Gilkison Unattached M 1:25:47
18 Don Reid Westerlands M50 1:26:04
19 Andy Gray Ochil HR M 1:26:07
20 Graham Munro Lochaber AC M40 1:26:16
21 Iain Walker Unattached M 1:26:26
22 Gary Fraser Ochil HR M40 1:26:28
23 Fred Thomson GUHH M 1:26:35
24 Richard Lang Cosmics M40 1:27:09
25 David Dickson Garscube M50 1:27:20
26 Roger Van Gompel Dundee Hawks M 1:27:32
27 Alistair MacDonald Dundee Hawks M40 1:27:54
28 Owen O`Neill Westerlands M 1:28:38
29 Brad Connor Ochil HR M 1:28:41
30 Frank Popham Fife AC M 1:28:45
31 Ken MacMahon Bellahouston RR M 1:29:25
32 Gregor Heron Carnethy M 1:29:58
33 Tosh Brannan Lothian M40 1:30:40
34 Roderick Aitken Unattached M 1:30:42
35 Johnny Hall Moorfoots M 1:30:53
36 Craig Mitchell Lochaber AC M 1:31:07
37 Steffen Gorgas Westerlands M 1:31:18
38 Neil Shepherd Bowland M40 1:31:19
39 Jonathan Young Unattached M 1:31:58
40 Laurie Anderson Fife AC M40 1:32:33
41 Marc Roper Giffnock North M40 1:32:40
42 Stevie Cowper Millburn Harriers M40 1:32:41
43 Peter Henry Deeside Runners M 1:33:35
44 Val Houston Westerlands F40 1:33:52
45 Neil Burnett Unattached M40 1:33:58
46 Martin Hulme Corstorphine M50 1:34:04
47 Alayne Finlay Ochil HR F 1:34:22
48 Tommy Hepburn Unattached M50 1:34:42
49 George Peplinski Unattached M40 1:34:50
50 Tommy Begley Irvine ac M 1:35:22
51 Steven Clelland Shettleston M 1:35:39
52 Sonia Armitage Cosmics F40 1:35:50
53 Tom Scott Fife AC M50 1:35:51
54 Bryan Whittingham Fife AC M 1:36:11
55 Stuart Forrest HHR M 1:36:44
56 Clive Roberts Unattached M50 1:36:53
57 Kenny Leinster Lomond M40 1:37:21
58 Edmund Rooney Lauder M40 1:37:23
59 Hugh Buchanan Central AC M40 1:37:33
60 Jacques Penderis Westerlands M 1:37:47
61 Brendan Moriarty Bellahouston RR M 1:37:54
62 Charles Coull Ochil HR M40 1:37:57
63 Ross McInroy Helensburgh AAC M50 1:38:09
64 Peter Haig Strathearn M40 1:39:02
65 Sarah Byrne Lochaber AC F 1:39:28
66 Bruce Milne Carnethy M40 1:40:13
67 David Duncan Ochil HR M50 1:41:36
68 John O' Hara Corstorphine M40 1:42:06
69 John MacEwan Ochil HR M40 1:43:31
70 Sarah Legge Fife AC F 1:43:57
71 Michael Diver Clydesdale M40 1:44:19
72 Malcolm Hughes Unattached M40 1:44:22
73 Jamie Brown Unattached M 1:45:03
74 Lisa Allan Unattached F 1:45:21
75 Stephen Johnston Millburn Harriers M40 1:45:45
76 Eddie Dealtry Ochil HR M60 1:46:14
77 Tim Trevail SPI M 1:46:40
78 Roderick Pugh Kilmarnock M50 1:47:03
79 Leanne Haining Gala Harriers F40 1:47:23
80 Andrew Gatenby GUHH M 1:47:45
81 Craig Shearin Unattached M 1:48:59
82 David Drewette Ochil HR M40 1:49:10
83 Alex Drain Troon Tortoises M50 1:49:47
84 Paul Morris Gala Harriers M50 1:49:58
85 Tony Ritchie Westerlands M60 1:50:13
86 Bob Hughes Ochil HR M50 1:50:38
87 Jocelyn Scott Fife AC F50 1:50:45
88 Rebecca Dent Unattached F 1:51:32
89 Anita Laidlaw Fife AC F 1:51:42
90 Iain Smith HHR M 1:51:53
91 Alison West Carnegie Harriers F50 1:52:04
92 Ian McNee Troon Tortoises M50 1:52:13
93 Tom Bowie Fife AC M60 1:52:27
94 Neil Campbell Carnegie Harriers M40 1:52:42
95 Drew Broadley Lochaber AC M50 1:53:34
96 Tilly Smith Deeside Runners F40 1:53:50
97 David Boyle Bellahouston RR M40 1:53:58
98 Stephen Hughes Unattached M40 1:54:31
99 Graham Burrows Unattached M50 1:54:44
100 Timothy Downie Troon Tortoises M50 1:54:55
101 Sarah Walker Unattached F 1:55:28
102 Charlie Love Dundee Hawkhill M60 1:56:59
103 Finlay Dowell Irvine ac M40 1:57:12
104 Fletcher Murdoch Maryhill Harriers M60 1:59:42
105 Charlie Clements Unattached M40 1:59:46
106 Lynsey Munro Bellahouston RR F 2:00:39
107 Nicola Milligan Bellahouston RR F 2:00:42
108 Pauline McAdam Westerlands F50 2:01:23
109 Billy McCarlie Unattached M50 2:03:53
110 Lisa Macdermid Ochil HR F50 2:04:17
111 David Thompson Swaledale M60 2:07:24
112 Glen Evans Unattached M 2:08:00
113 Richard Tait Swaledale M50 2:08:29
114 Dick Wall HBT M50 2:10:23
115 Jennifer Priestley Annan F 2:11:06
116 Nigel Priestley Annan M50 2:11:06
117 Alice Williams Unattached F 2:14:15
118 Ally Stokoe Unattached M40 2:17:40
119 Rhona Bennie Unattached F 2:17:48
120 James Hamilton Lochaber AC M 2:18:12
121 Shelagh King Gala Harriers F50 2:23:35