Carnethy 5 Hill Race
16th February 2008
Pos Name Club Cat Time
1 Lloyd Taggart Dark Peak Fell Runners M 0:47:11
2 Rob Jebb Bingley Harriers M 0:48:13
3 Andrew Symonds Carnegie Harriers M 0:48:28
4 Alasdair Anthony Ochil Hill Runners M 0:49:15
5 Ricky Lightfoot Ellenborough AC M 0:49:57
6 Jim Davis Borrowdale FR M40 0:50:52
7 Tom Owens Shettleston Harriers M 0:51:34
8 Oleg Chepelin Edinburgh University Hare & Hounds M 0:51:43
9 Dan Whitehead Cosmic Hill Bashers M 0:52:16
10 Andrew Schofield Borrowdale FR M40 0:52:18
11 Danny Hope Pudsey & Bramley AC M 0:52:35
12 Simon Peachey Carnethy HRC M 0:52:45
13 Stewart Whitlie Carnethy HRC M40 0:53:07
14 Douglas Tullie Edinburgh University Hare & Hounds MJ 0:53:59
15 Andy Hilton York Acorn RC M 0:54:26
16 Ian Wellock Hunters Bog Trotters M 0:54:30
17 Des Crowe Shettleston Harriers M40 0:54:39
18 Donald Naylor Hunters Bog Trotters M 0:54:54
19 Steven Fallon Carnethy HRC M40 0:55:05
20 Donald Paterson Lochaber AC M 0:55:09
21 Angela Mudge Carnethy HRC F 0:55:13
22 John Helme Unattached M 0:55:23
23 Stuart Sanderson Penicuik Harriers M40 0:55:32
24 Matthew Sullivan Shettleston Harriers M 0:55:40
25 Adam Ward Carnethy HRC M40 0:55:55
26 Jamie Thin Hunters Bog Trotters M40 0:56:08
27 Andrew Robertshaw Otley AC M 0:56:19
28 William Procter Helm Hill Runners M50 0:56:24
29 Gary Thorpe Ambleside AC M40 0:56:27
30 Andy Kitchin Lothian Running Club M40 0:56:31
31 Stephen Bottomley Pudsey & Bramley AC M40 0:56:32
32 Will Manners Strathearn Harriers M40 0:56:36
33 John Hepburn Lochaber AC M40 0:56:37
34 Richard Martin Unattached M 0:56:44
35 Manuel Gorman Westerlands CCC M 0:56:46
36 Chris Upson Westerlands CCC M40 0:56:49
37 Dennis McDonald Cosmic Hill Bashers M40 0:56:57
38 Adrian Davis Carnethy HRC M40 0:57:02
39 Tom Smith Lochaber AC M 0:57:03
40 Paul MacLean Lochaber AC M 0:57:03
41 Ross McLennan Unattached M 0:57:15
42 Jackie Winn Ellenborough AC M50 0:57:44
43 Jack Holt Clayton le Moors Harriers M50 0:58:01
44 Dan Duxbury Ambleside AC M 0:58:11
45 Ben Cole Edinburgh University Hare & Hounds M 0:58:22
46 Peter Ward Lochaber AC M 0:58:24
47 David Simmons Lothian Running Club M40 0:58:40
48 Jon Gay Lochaber AC M 0:58:45
49 Tim McCall Norham RC M40 0:58:59
50 Andy Edwards Westerlands CCC M 0:59:06
51 David Riach Westerlands CCC M40 0:59:17
52 Richie Cunningham Carnegie Harriers M 0:59:20
53 Brian Cruickshank Fife AC M40 0:59:21
54 Philip Addyman Northumberland Fell Runners M 0:59:25
55 Alan Smith Deeside Runners M40 0:59:47
56 David White Kilmarnock Harriers M40 1:00:04
57 Caspian Richards Ochil Hill Runners M 1:00:10
58 Fergus Johnston Gala Harriers M 1:00:12
59 Sharon Taylor Bingley Harriers F 1:00:14
60 Niall MacBeath Lochaber AC M40 1:00:18
61 Dave Ward Borrowdale FR M 1:00:19
62 Fiona Maxwell Mourne Runners F40 1:00:23
63 Martin Laing Fife AC M50 1:00:33
64 Michael James Carnethy HRC M40 1:00:36
65 David Scott Ochil Hill Runners M50 1:00:45
66 Benjamin Kemp Portobello Running Club M 1:00:48
67 Adam Anderson Carnethy HRC M 1:01:01
68 Stephen Winter Unattached M 1:01:22
69 Bruce Smith Carnethy HRC M40 1:01:23
70 David Walker Clayton le Moors Harriers M 1:01:31
71 Olly Stephenson Carnethy HRC M 1:01:37
72 John Kay Fife AC M40 1:01:39
73 John Askham Unattached M 1:01:42
74 Peter Buchanan Portobello Running Club M40 1:01:45
75 Stephen Kennedy Larne AC M 1:01:47
76 Owen Bass Deeside Runners M40 1:01:52
77 Corey Urwin Larne AC M 1:01:54
78 Jill Mykura Carnethy HRC F 1:01:58
79 Phil Mestecky Strathearn Harriers M 1:02:04
80 Marc Roper Giffnock North M40 1:02:05
81 Jon Cross Forth Valley Orienteers M40 1:02:23
82 Jackie Lee Eryri Harriers F 1:02:26
83 Jonathan Moore Calder Valley FR M40 1:02:27
84 Lee Procter Helm Hill Runners M 1:02:29
85 Andrew Tullie Edinburgh University Hare & Hounds MJ 1:02:35
86 Bill Maxwell Mourne Runners M40 1:02:35
87 Frank Popham Fife AC M 1:02:40
88 Samuel Comerford Unattached M 1:02:54
89 Neil Aitchison Gala Harriers M40 1:02:57
90 Roger Irving Annan & District AC M40 1:02:58
91 Brian Nichol Norham RC M40 1:03:00
92 Tosh Brannan Lothian Running Club M40 1:03:03
93 Laurie Anderson Fife AC M40 1:03:06
94 Peter Fleming Unattached M 1:03:07
95 Graham Kirby Fife AC M40 1:03:08
96 Jack Dugdale Clayton le Moors Harriers MJ 1:03:08
97 Naimo Sharratt Stainland Lions M 1:03:20
98 Tom Scott Fife AC M50 1:03:25
99 Tim Makin Durham Fell Runners M40 1:03:27
100 Nigel Fowler Fife AC M 1:03:33
101 Claire Gordon Hunters Bog Trotters F 1:03:35
102 Steven Clelland Unattached M 1:03:38
103 Ray Green Saddleworth Runners M40 1:03:47
104 Martin Hulme Corstorphine AAC M50 1:03:49
105 Sam Barron Lonsdale Fellrunners M 1:03:54
106 Cameron Burt Carnethy HRC M 1:03:59
107 Ali Kennedy Lochaber AC M40 1:04:02
108 Robert Hendry Unattached M 1:04:03
109 Graham Kelly Westerlands CCC M 1:04:16
110 Helene Whitaker Carnethy HRC F40 1:04:17
111 Stuart Symington Dunbar M50 1:04:19
112 John Blair-Fish Carnethy HRC M50 1:04:37
113 Adam Chmielowski ERC - Thebicycleworks.com M 1:04:39
114 Bruce Poll Lochaber AC M 1:04:43
115 Rupert Nash Edinburgh University Hare & Hounds M 1:04:45
116 Steven King Carnegie Harriers M 1:04:45
117 Daniel Wade Clarke Unattached M 1:04:54
118 Andrew Hemingway Lithga Harriers M40 1:05:15
119 John Scholes Unattached M40 1:05:27
120 Gordon Pryde Lomond Hill Runners M40 1:05:28
121 Nick Roberts Unattached M 1:05:29
122 Veronique Oldham Norham RC F40 1:05:29
123 Nat Glenn Larne AC M40 1:05:30
124 Alistair MacDonald Dundee Hawkhill Harriers M40 1:05:35
125 Scott Ferguson Portobello Running Club M 1:05:40
126 John Donnelly Westerlands CCC M40 1:05:44
127 Craig Brown Ochil Hill Runners M40 1:05:48
128 Duncan Grassie Unattached M 1:05:53
129 Chris Durn Carnethy HRC M40 1:05:53
130 Steffen Gorgas Westerlands CCC M 1:05:59
131 Kenneth Short Teviotdale Harriers M40 1:06:05
132 Justin Maxwell Larne AC M 1:06:07
133 Howard Chambers Saddleworth Runners M40 1:06:11
134 David Buchan Unattached M40 1:06:18
135 Alistair Robertson Bellahouston Road Runners M 1:06:20
136 Mark Nutter Clayton le Moors Harriers M40 1:06:21
137 Andy Gregg Larne AC M40 1:06:22
138 Rob Sharratt Calder Valley FR M 1:06:23
139 Julian Hall Penicuik Harriers M40 1:06:29
140 Neil Aitken Unattached M 1:06:31
141 William Thompson Larne AC M40 1:06:36
142 Gary Tompsett Westerlands CCC M40 1:06:37
143 Derek Paton Carnethy HRC M 1:06:38
144 Gordon Cameron Carnethy HRC M50 1:06:43
145 Stewart Barrie Hunters Bog Trotters M40 1:06:44
146 Ian Murgatroyd Solway RC M40 1:06:48
147 Richard Bush Carnethy HRC M40 1:06:54
148 Frank Gioia Portobello Running Club M 1:06:59
149 Ben Lampard 3 Rifles M 1:07:09
150 Ellen Homewood Westerlands CCC F 1:07:11
151 Jason Hubert Carnethy HRC M40 1:07:15
152 Ruth Mcgavigan Unattached F 1:07:16
153 Daryl Philip Hunters Bog Trotters M 1:07:20
154 Colin Larmour Cosmic Hill Bashers M40 1:07:22
155 Emma Birnie Bellahouston Road Runners F 1:07:39
156 Mark McManus Larne AC M 1:07:48
157 Neil Gilmore Unattached M40 1:07:51
158 Stephen Wombwell Beacon Runners M40 1:07:52
159 Geoff Davis Northumberland Fell Runners M50 1:07:55
160 Miranda Grant Hunters Bog Trotters F 1:07:58
161 Marek Jurasinski City of Edinburgh M 1:07:59
162 Graham Brooks Lochaber AC M50 1:08:04
163 Peter Howie Larne AC M50 1:08:14
164 Kenneth Taylor Unattached M40 1:08:15
165 Jacqui Higginbottom Carnethy HRC F40 1:08:33
166 John Colegrave Cosmic Hill Bashers M50 1:08:33
167 Tom Ross Fife AC M60 1:08:35
168 John Stewart Lochaber AC M40 1:08:43
169 Les Turnbull Norham RC M50 1:08:48
170 Eilidh Wardlaw Hunters Bog Trotters F 1:08:55
171 Derek Bearhop Carnethy HRC M40 1:09:06
172 Barry Davie Pitreavie AAC M 1:09:08
173 Ian Robert Johnston Carnegie Harriers M50 1:09:10
174 Murdo MacLeod Westerlands CCC M50 1:09:12
175 Dan Watson Annan & District AC M 1:09:22
176 John J Duffy Shettleston Harriers M40 1:09:25
177 George Ashley Edinburgh University Hare & Hounds M 1:09:32
178 Geoff Allan Unattached M 1:09:39
179 Stuart Knowles Fife AC M50 1:09:42
180 Simon Brown Unattached M 1:09:43
181 John Robson Annan & District AC M50 1:09:50
182 Bob Allison Fife AC M40 1:09:57
183 Trevor Collins Carnethy HRC M50 1:09:58
184 Simon Randfield Unattached M40 1:10:05
185 Paul Strachan Unattached M50 1:10:06
186 James Tullie Edinburgh University Hare & Hounds M 1:10:08
187 Billy Fraser Teviotdale Harriers M40 1:10:09
188 Alec Erskine Unattached M40 1:10:15
189 Kate Jenkins Carnethy HRC F 1:10:25
190 James Brown Larne AC M 1:10:26
191 Tim Darlow Carnethy HRC M 1:10:32
192 John MacPherson Hunters Bog Trotters M 1:10:39
193 David Sullivan Deeside Runners M50 1:10:40
194 Gordon John McCaffrey Clydesdale Harriers M50 1:10:42
195 Willie Gibson Carnethy HRC M40 1:10:48
196 Rigby Jerram Kendal AC M40 1:10:54
197 Richard Ginn Pocklington Runners M 1:11:00
198 Charles Mccoll Unattached M 1:11:04
199 Rob Stephens Northumberland Fell Runners M40 1:11:05
200 Keith Adams Westerlands CCC M50 1:11:08
201 Gary Fraser Ochil Hill Runners M 1:11:09
202 Nick Golledge Unattached M 1:11:14
203 Andy Fairgrieve Annan & District AC M40 1:11:16
204 Tim Doyle Penicuik Harriers M40 1:11:17
205 David Owen Ambleside AC M40 1:11:19
206 Lisa Gamble Fife AC F 1:11:20
207 Kenny Leinster Unattached M40 1:11:34
208 Colin Reynolds Carnegie Harriers M 1:11:54
209 Tish Mccann Mourne Runners F40 1:11:58
210 Stuart Mathieson Bellahouston Road Runners M 1:12:00
211 Colin Wilson Carnethy HRC M40 1:12:11
212 Paul Hainsworth Northumberland Fell Runners M40 1:12:17
213 Sam Griffiths  Strathearn Harriers M 1:12:23
214 Sarah Laing Portobello Running Club F 1:12:25
215 Joe Holden Fife AC M60 1:12:26
216 Richard Shaw Fife AC M50 1:12:27
217 David Hindle Clayton le Moors Harriers M50 1:12:29
218 Hollie Orr Edinburgh University Hare & Hounds FJ 1:12:31
219 Martyn Goodwin Penistone Footpath Runners & AC M40 1:12:35
220 Derek Jablonski Lomond Hill Runners M50 1:12:42
221 Louise Burt Fife AC F40 1:12:44
222 Anita Hamilton Cosmic Hill Bashers F50 1:12:48
223 Jocelyn Scott Fife AC F50 1:12:51
224 Phil Mowbray Hunters Bog Trotters M 1:12:52
225 Matt Richardson Lothian Running Club M40 1:13:06
226 Brian Brennan Westerlands CCC M50 1:13:13
227 Cameron Scott Carnethy HRC M40 1:13:16
228 Rebecca Cash Unattached F 1:13:34
229 Gus Bowman Beacon Runners M50 1:13:35
230 Johnston Orr Westerlands CCC M 1:13:41
231 Bryan Whittingham Fife AC M 1:13:43
232 Gary Sawyer 3 Rifles M 1:13:52
233 Andrew Sim Carnegie Harriers M 1:13:53
234 Bob Waterhouse Carnethy HRC M50 1:13:54
235 Roger Peppiette Unattached M40 1:13:55
236 Linda Macewan Lochaber AC F40 1:13:57
237 Malcolm Smith Ochil Hill Runners M50 1:13:58
238 Juliette Camburn Carnethy HRC F 1:13:59
239 Andrew Turnbull Unattached M 1:14:02
240 Andy Millard Unattached M 1:14:03
241 Robert Walker Penicuik Harriers M40 1:14:03
242 Craig Love Dundee Hawkhill Harriers M 1:14:07
243 Paul Simpson Kendal AC M40 1:14:14
244 Brian Howie Carnethy HRC M50 1:14:15
245 Kirsten Strain Edinburgh University Hare & Hounds F 1:14:18
246 Chris Mccann Mourne Runners M40 1:14:21
247 Paul Robertson Unattached M 1:14:27
248 Finlay Dowell Irvine AC M40 1:14:31
249 Briony Curtis Edinburgh University Hare & Hounds F 1:14:32
250 Nick Gordon Solway RC M40 1:14:32
251 Alan Graham Lomond Hill Runners M50 1:14:33
252 Davie Frame Tayside Orienteers M40 1:14:34
253 Alan Cockburn Carnegie Harriers M40 1:14:35
254 Sally Ward Dark Peak Fell Runners F40 1:14:38
255 Roderick Pugh Kilmarnock Harriers M50 1:14:38
256 Evan Taylor Larne AC M 1:14:39
257 Nicola Forster Lochaber AC F40 1:14:41
258 Wendy Dodds Clayton le Moors Harriers F50 1:14:42
259 Gary Allsopp Settle Harriers M40 1:14:44
260 John MacEwan Ochil Hill Runners M40 1:14:50
261 Michael Stone Cosmic Hill Bashers M40 1:14:52
262 Neil Gammack Unattached M40 1:14:53
263 David Black Clayton le Moors Harriers M40 1:14:54
264 James Rowley Law & District AAC M60 1:14:56
265 Jacques Penderis Westerlands CCC M 1:14:58
266 Fabienne Thompson Carnegie Harriers F40 1:14:59
267 Pat Fitzpatrick Unattached M50 1:15:00
268 Ryan McKenzie Carnegie Harriers M 1:15:11
269 Alasdair Gray Unattached M40 1:15:17
270 Clive Greatorex Calder Valley FR M40 1:15:27
271 Jason Kaushal Westerlands CCC M40 1:15:35
272 Andrew Firth Clayton le Moors Harriers M40 1:15:46
273 Charlie Love Dundee Hawkhill Harriers M60 1:16:05
274 Rose Nicholson Edinburgh University Hare & Hounds F 1:16:06
275 Sarah Mackenzie Lochaber AC FJ 1:16:08
276 Gordon Morrison Strathearn Harriers M50 1:16:10
277 Matthew Brettle Cosmic Hill Bashers M 1:16:12
278 Ian McDougall Carnethy HRC M 1:16:13
279 Andy Wadsworth Hunters Bog Trotters M40 1:16:17
280 Paul Hutton Carnegie Harriers M 1:16:20
281 Timothy Downie Troon Tortoises M50 1:16:21
282 Jenny Edwards Westerlands CCC F 1:16:25
283 James Bussey Strathearn Harriers M40 1:16:27
284 David Drewette Unattached M 1:16:29
285 Jaume Balart club natació caldes M40 1:16:36
286 David Osborn Lomond Hill Runners M40 1:16:37
287 Alasdair Hind Carnethy HRC M 1:16:41
288 Alex Simpson Strathaven Striders M50 1:16:52
289 Lloyd Griffiths  Strathearn Harriers M60 1:16:58
290 James Hayward 3 Rifles M 1:17:24
291 Hilary Ritchie Fife AC F40 1:17:34
292 Lee Curtis Unattached M 1:17:44
293 Tony Thistlethwaite Strathaven Striders M50 1:17:46
294 Nigel Priestley Annan & District AC M50 1:17:51
295 Joanne Anderson Carnethy HRC F 1:17:52
296 Karen Nicholl Strathearn Harriers F 1:17:58
297 Alex Drain Troon Tortoises M50 1:18:20
298 Philip Green Northumberland Fell Runners M40 1:18:32
299 Craig Liddle Fife AC M40 1:18:35
300 Phil Smithard Carnegie Harriers M60 1:18:39
301 Paul Eunson Portobello Running Club M40 1:18:59
302 Sandy Grant Ochil Hill Runners M50 1:19:08
303 Lorna Duffy Carnethy HRC F 1:19:12
304 Colin Reid Cosmic Hill Bashers M40 1:19:14
305 Chris Henty Carnethy HRC M 1:19:15
306 Susan Davis Northumberland Fell Runners F40 1:19:26
307 Robert Brookes Cosmic Hill Bashers M 1:19:57
308 Rod Dalitz Carnethy HRC M60 1:20:06
309 Bill Henderson Carnethy HRC M50 1:20:13
310 Neil Campbell Carnegie Harriers M40 1:20:14
311 Campbell Reid Carnegie Harriers M 1:20:15
312 Shaun Roberts Elvet Striders M50 1:20:18
313 George Lees Beacon Runners M40 1:20:19
314 John Malcolm Unattached M 1:20:21
315 Iain Stassin Unattached M 1:20:23
316 Deborah Macdonald Hunters Bog Trotters F40 1:20:34
317 Rhuaridh White City of Edinburgh M 1:20:35
318 Richard Woollcombe Carnethy HRC M50 1:20:46
319 Mark Sanderson Unattached M40 1:20:52
320 Mandy Dawson Northumberland Fell Runners F40 1:20:58
321 Elizabeth N Gow Lochaber AC F 1:21:11
322 Roy Bradley Saddleworth Runners M60 1:21:13
323 Aaron Lowenberger Unattached M 1:21:19
324 Elaine Stewart Cosmic Hill Bashers F50 1:21:24
325 Katherine Kirk Westerlands CCC F 1:21:27
326 Stephen Johnston Milburn Harriers M40 1:21:37
327 Brian Harper Annan & District AC M 1:21:39
328 Gavin Calder Edinburgh Triathletes M 1:21:44
329 Tilly Smith Deeside Runners F40 1:21:45
330 Jim Buchanan Annan & District AC M70 1:21:58
331 Peter Dugdale Clayton le Moors Harriers M50 1:22:03
332 Gail Murdoch Carnegie Harriers F40 1:22:21
333 David Adams Hamilton Harriers M60 1:22:29
334 Simon Docherty Unattached M 1:22:31
335 David Francis Fife AC M60 1:22:37
336 Alan Coltman Teviotdale Harriers M40 1:22:43
337 Lisa Johnstone Beacon Runners F 1:22:53
338 Paul Davies Carnegie Harriers M 1:22:55
339 Kate Ludley Lonsdale Fellrunners F 1:22:56
340 Susie Maxwell Penicuik Harriers F 1:23:02
341 Tony Stapley Portobello Running Club M60 1:23:04
342 Jane Jackson Unattached F 1:23:04
343 Anita Laidlaw Fife AC F 1:23:09
344 Allan Macaulay Carnegie Harriers M50 1:23:11
345 Muffy Calder Westerlands CCC F40 1:23:19
346 Andy Plummer Penistone Footpath Runners & AC M50 1:23:20
347 Michael O'Connor Carnethy HRC M 1:23:40
348 Billy Magee Larne AC M60 1:24:07
349 Alan Hogg Carnethy HRC M40 1:24:20
350 John Irving Unattached M 1:24:23
351 Ernie Orr Lochaber AC M60 1:24:34
352 Janice Smith Hunters Bog Trotters F50 1:24:44
353 Richard Birch Unattached M 1:24:45
354 Brian Spence Larne AC M40 1:25:04
355 Win Rampen Carnethy HRC M50 1:26:00
356 Alex King Ochil Hill Runners M40 1:26:01
357 David Norrie Perth Road Runners M50 1:26:19
358 Paul Marynicz Norham RC M50 1:26:23
359 Nigel Rose Carnethy HRC M60 1:26:25
360 Barbara Brown Mourne Runners F50 1:26:27
361 Derek Carrigan Unattached M 1:26:50
362 Matt Merrick 3 Rifles M 1:26:58
363 Jim Scott Norham RC M60 1:27:03
364 Nicky MacDonald Lochaber AC F 1:27:25
365 Martin Brown Unattached M40 1:27:36
366 Maryann Lawrence Carnegie Harriers F40 1:27:39
367 Diana Johnston Dundee Road Runners F40 1:27:42
368 Malcolm Maclachlan Carnethy HRC M60 1:27:51
369 Robert Wilson Penicuik Harriers M 1:27:58
370 Peter Walker Carnethy HRC M40 1:28:04
371 Byron Cox Hunters Bog Trotters M40 1:28:11
372 Amy Young Beacon Runners FJ 1:28:17
373 Pauline McAdam Westerlands CCC F50 1:28:25
374 Keith Irving Unattached M 1:28:40
375 Colin Ross Lochaber AC M 1:28:47
376 Joanna Ness Lochaber AC F40 1:28:52
377 Jean Bowman Beacon Runners F50 1:29:04
378 Chris Downie Lothian & Borders Police AC M40 1:29:18
379 Margaret Hodge Unattached F50 1:29:31
380 Peter Brown Beacon Runners M 1:29:41
381 Brian Hood Unattached M40 1:30:17
382 Nancy Kennedy Lochaber AC F50 1:30:18
383 Alastair Keith Unattached M 1:30:22
384 David Brownlee Fire Service M40 1:30:23
385 Gillian Clunas Cosmic Hill Bashers F40 1:30:49
386 Kevin Clements Unattached M 1:31:02
387 Charlie Ramsay Carnethy HRC M60 1:31:03
388 Ken Brearley Strathaven Striders M40 1:31:11
389 Karen Meikle Carnethy HRC F40 1:31:22
390 Phillipa Headley Carnethy HRC F 1:31:25
391 James Winning Beacon Runners M50 1:31:26
392 Ali Manners Strathearn Harriers F40 1:31:34
393 Stephen Ralston Lonsdale Fellrunners M40 1:31:48
394 Sheila Strain East Lothian Orienteers F50 1:31:57
395 Ian McManus Irvine AC M60 1:32:00
396 Alex Menarry Carnethy HRC M70 1:32:12
397 Richard Lathe Carnethy HRC M50 1:32:15
398 Kate Gray Lochaber AC F50 1:32:17
399 Niall McLellan Unattached M 1:32:20
400 David Tipple Unattached M 1:32:21
401 Shelly Gill Unattached F 1:32:27
402 Richard Brown Carnethy HRC M40 1:32:31
403 Colin Pritchard Carnethy HRC M60 1:32:36
404 Louise Billcliffe Northumberland Fell Runners F40 1:32:39
405 Aileen Kitson Lochaber AC F50 1:32:39
406 Michael Gray Unattached M 1:33:07
407 Robert Kinnaird Portobello Running Club M 1:33:17
408 Benedict Bate Carnethy HRC M60 1:33:44
409 Jean Robson Annan & District AC F50 1:33:51
410 Anthony Taylor Unattached M 1:33:52
411 Tom Gregg Paris M40 1:34:33
412 Graeme Campbell Unattached M40 1:34:52
413 Colin Duffus Aegon RC M40 1:35:04
414 John McInally Unattached M40 1:35:05
415 Bill Bennet Penicuik Harriers M70 1:35:27
416 Emily Coon Unattached F 1:35:36
417 John Coon Unattached M50 1:35:37
418 Robert Nicol Irvine AC M60 1:35:40
419 Kate Darlow Carnethy HRC F 1:35:59
420 Aileen Duncan Lochaber AC F40 1:36:10
421 Stephanie Mackie Glasgow University Hares & Hounds F 1:36:19
422 Jamie Taylor Carnethy HRC M50 1:36:40
423 Charles Stewart Roper Edinburgh Triathletes M 1:36:50
424 Brenda Paul Westerlands CCC F 1:37:00
425 Adam Anderson Dumfries Running Club M60 1:37:09
426 Jackie Hepburn Lochaber AC F40 1:37:27
427 Susan Hinde Saddleworth Runners F40 1:37:39
428 Claire Jarvis Fife AC FJ 1:38:14
429 Jo Bowen Pennine Fell Runners F 1:38:30
430 Vicky Little Dumfries Running Club F 1:39:12
431 Steve White Unattached M50 1:40:31
432 Jane Saul Northumberland Fell Runners F40 1:40:56
433 Morna Fleming Carnegie Harriers F50 1:41:07
434 Allan Forbes Unattached M60 1:41:09
435 Adele Osborne Beacon Runners F40 1:42:18
436 Donna MacDonald Lochaber AC F 1:42:42
437 Graeme Clark Unattached M 1:42:58
438 Marie-Elaine Maguire Carnethy HRC F40 1:43:36
439 Charlene Gibson City of Salisbury F40 1:43:44
440 Janet Russell Scottish Hill Runners F 1:43:54
441 Graeme Wilson Unattached M40 1:44:40
442 Joy Ryall Tynedale Harriers F40 1:45:38
443 Sandy MacCalman Kinross Road Runners M60 1:45:42
444 Patricia McLaughlin Westerlands CCC F50 1:46:34
445 Michael Pearson Moorfoot Runners M60 1:47:00
446 Shelagh King Gala Harriers F50 1:47:10
447 Donzo Prentice Unattached M50 1:47:48
448 Patricia Whitelaw Beacon Runners F40 1:47:51
449 Susan Fyfe Lochaber AC F40 1:48:17
450 Sharon Smith Lochaber AC F40 1:49:19
451 Jimmy Jardine Lochaber AC M60 1:49:20
452 Teresa Kennedy Lochaber AC F40 1:50:19
453 Margaret Bryant Unattached F50 1:50:46
454 Debz Hay Anster Haddies RC F40 1:51:12
455 Graham Benny Westerlands CCC M50 1:51:36
456 Colin Spivey Unattached M40 1:51:42
457 Patrick McManus Unattached M60 1:58:28
458 Margaret Forrest Carnethy HRC F40 1:58:40
459 Rachel Lane Unattached F 2:01:21
460 Max McFarlane Kilbarchan AAC M50 2:02:07
461 Iain Hamilton Irvine AC M60 2:38:25