Jura Fell Race
26th May 2007
Pos Name Club Cat Time
1 Ian Holmes Bingley M40 3:18:31
2 Lloyd Taggart Dark Peak M 3:20:45
3 Jon Wright Todmorden M 3:39:53
4 John Deegan Ambleside M 3:46:14
5 Robin Lawrence Bingley M 3:46:18
6 Alec Keith HBT M40 3:46:58
7 Andy Trigg Pennine M40 3:49:25
8 Jonathan Aylward Pudsey & Bramley M40 3:50:38
9 Matthew Hulley Dark Peak M 3:52:33
10 Adrian Davis Carnethy M40 3:53:09
11 David Ward Borrowdale M 3:53:45
12 Mike Robinson Dark Peak M 3:55:33
13 Chris Upson Westerlands M40 3:57:53
14 Adam Ward Carnethy M40 3:58:20
15 Jon Ascroft Carnethy M 3:59:34
16 Jack Holt Clayton M50 4:02:34
17 Colin Moses Bingley M40 4:03:01
18 Colin Brash Girvan AC M40 4:03:04
19 Tony Heron Dark Peak M 4:03:25
20 Martin Holroyd Borrowdale M40 4:04:23
21 David Riach Westerlands M40 4:06:39
22 Angela Mudge Carnethy F 4:07:55
23 Richie Cunningham Carnegie M 4:09:04
24 David Scott Ochil HR M50 4:09:06
25 Dennis De Monchy Jura AC M 4:09:48
26 Peter Ward Helm Hill Runners M 4:11:45
27 Sam Barron Lancs & Morecambe M 4:11:50
28 Peter Taylor Tattenhall M 4:12:00
29 Gavin Williams Dark Peak M40 4:12:46
30 Kirt Livesey Wharfedale Harriers M 4:13:34
31 Dave Makin Achille Ratti M40 4:14:04
32 Francis Williams Highland HR M 4:15:22
33 Simon Deakin North York Moors AC M 4:18:04
34 David Murray Ochil HR M40 4:18:24
35 Phil Hodgson Todmorden M50 4:18:26
36 Colin Dulson CFR M40 4:19:11
37 Michael Green Lostock AC M40 4:19:23
38 Julien Minshull Glossopdale M40 4:19:58
39 Roy Ruddle Ilkley M40 4:20:47
40 Tim Hawley Dark Peak M40 4:23:22
41 Simon Halliday Clayton M 4:23:36
42 Kieran Carr Clayton M60 4:24:19
43 Jim Stevenson Irvine AC M50 4:25:09
44 Martin Hulme Corstorphine AC M50 4:25:46
45 Andy Spenceley Carnethy M40 4:26:01
46 Stewart Barrie HBT M40 4:26:15
47 Jim Bell Dark Peak M40 4:27:50
48 John Kay Fife AC M40 4:28:01
49 Jim Ryder Ilkley M40 4:28:08
50 Steve Hammond Tattenhall M40 4:29:14
51 Stephen Lumb Durham Fell Runners M40 4:29:51
52 Sandy Bennet Carnegie M40 4:30:40
53 Peter Barron Borrowdale M50 4:30:44
54 Peter Browning Clayton M40 4:32:15
55 Tom Westgate Dark Peak M40 4:32:34
56 Richard Scottney Pennine M50 4:32:56
57 Hazel Jones Dallam F 4:33:42
58 Sarah Hammond Tattenhall F40 4:34:31
59 Murdo Macleod Westerlands M50 4:37:28
60 Simon Daws Telford AC M50 4:40:16
61 Jonathan Moore Calder Valley M 4:40:24
62 Richard Bellaries Clayton M50 4:41:10
63 Kev Saville Dark Peak M40 4:41:45
64 James Hyde U/A M40 4:44:12
65 Gio MacDonald Kinlochleven M40 4:45:32
66 John Sharples Clayton M50 4:45:40
67 Mark Shaw Jura AC M40 4:45:50
68 Russell Cannon Helm Hill Runners M40 4:46:31
69 Edward Nicholas Edinburgh Uni M 4:47:23
70 Richard Unwin Keswick AC M50 4:47:34
71 Andy Howie Pennine M50 4:49:58
72 Ian Charlesworth Penistone FPR M40 4:50:21
73 Tim Ray Dark Peak M 4:52:02
74 Gus French Pennine M40 4:53:09
75 Richard Wade Holmfirth M40 4:54:39
76 Andy Staveley Burnden RR M40 4:55:02
77 Nicky Jaquiery Ilkley F40 4:55:20
78 Tosh Brannen Lothian M40 4:55:34
79 Mick Berry Keighley & Craven M40 4:55:42
80 Paul Simpson Kendal AC M40 4:57:32
81 Steve Woods Ambleside M40 4:57:33
82 Rhys Watkins Todmorden M40 4:57:50
83 Tom Bowie Fife AC M60 4:58:59
84 Sally Ward Dark Peak F40 4:59:00
85 Sarah Legge Fife AC F 4:59:11
86 Roy Small Dark Peak M50 4:59:37
87 Steffen Gorgas Westerlands M 5:00:48
88 Anthony Spicer Rossendale M50 5:00:56
89 John Doyle Pennine M40 5:01:18
90 Albert Sunter Horwich M40 5:01:46
91 Stuart Sumner Rossendale M 5:02:58
92 Glen Davies Mercia M50 5:03:03
93 Neil Smith Lostock AC M40 5:05:13
94 John Hewitt Glossopdale M40 5:06:41
95 Tim Darlow City of Edinburgh AC M 5:07:00
96 Jon Broxap Kendal AC M50 5:07:17
97 Mike Walford Kendal AC M60 5:09:11
98 Andrew Hinde Settle harriers M40 5:09:18
99 Jane Smith Todmorden F40 5:09:37
100 Michael Diver Clydesdale M40 5:09:59
101 Ellen Homewood Westerlands F 5:10:51
102 John Gay U/A M50 5:13:00
103 Andrew Bibby Todmorden M50 5:15:02
104 Andrew Hearle Mercia M50 5:15:31
105 John Joddrell Pennine M50 5:16:54
106 Mark Graham CFR M40 5:18:32
107 Richard Leonard Todmorden M40 5:18:51
108 Martin Reid Jura AC M40 5:19:58
109 Ian Cowie Mercia M50 5:20:06
110 Kate Boobyer Pudsey & Bramley F 5:20:38
111 Frank Fielding Pennine M50 5:22:07
112 Richard Hakes Dark Peak M40 5:25:40
113 Martyn Pollitt Burnden RR M40 5:26:48
114 Rick Robson Mercia M50 5:27:56
115 Alan Kenny Achille Ratti M50 5:28:10
116 Bob Hughes Ochil HR M50 5:28:11
117 Ed Robinson Settle harriers M 5:29:10
118 George Scott Pennine M50 5:31:43
119 Dave Clarkson U/A M50 5:32:41
120 Dave Till Helm Hill Runners M40 5:33:48
121 Denis Rankin BARF M60 5:34:42
122 Gilly Kirkwood U/A F40 5:37:14
123 Ken Jaquiery Ilkley M40 5:41:15
124 Richard Clarke North York Moors AC M60 5:44:34
125 Peter Noble Achille Ratti M50 5:47:26
126 Peter Hopley Lostock AC M40 5:47:41
127 Rachel Skinner Todmorden F 5:48:20
128 Mike Cottrill U/A M 5:49:33
129 Michael Hopkinson Ilkley M40 5:49:56
130 Jo Foster Ilkley F 5:50:38
131 John Nuttall Clayton M60 5:52:24
132 Selwyn Wright Ambleside M50 5:55:21
133 Barbara Hardiman Accrington RR F40 5:57:04
134 Neil Hardiman Clayton M 5:57:06
135 Darren Sugden Stainland Lions M 5:58:51
136 Dave Lockwood Dark Peak M60 5:59:45
137 Trevor Wilson BARF M40 6:04:00
138 Kate Ludley Lancs & Morecambe F 6:18:05
139 Stuart Boulton Todmorden M40 6:24:39
140 Brian Howie Carnethy M50 6:25:58
141 John Doyle Lancs & Morecambe M50 6:33:12
142 Matthew Sturgeon Ilkley M 6:41:40
143 Mick Robinson Notts AC M40 6:43:03
144 Tony Varley Horwich M50 6:45:26
145 Barry Johnson CFR M60 6:50:24
146 Mark Russell U/A M 6:51:00
147 Christine Preston Todmorden F40 6:51:00
148 John Preston Todmorden M40 6:51:01
149 Joanna Schreiber Pudsey & Bramley F40 6:51:15
150 Martin Potter Clwdian Range Runners M60 6:54:18
151 Arthur Clare-Hay Mercia M60 6:54:36
152 Hilary Spenceley Carnethy F40 7:01:14
153 Richard Tait Durham Fell Runners M50 7:01:31
154 Robin Smithurst Black Combe M40 7:13:24