37th 'Tiso' Carnethy 5 Hill Race
17th February 2007
Pos No. Name Club Cat Time
1 199 Rob Jebb Bingley Harriers M 0:47:59
2 231 Jethro Lennox Shettleston Harriers M 0:48:32
3 144 Scott Fraser Edinburgh University H & H M 0:48:51
4 21 Alasdair Anthony Ochil HR M 0:49:50
5 111 Morgan Donnelly Borrowdale FR M 0:50:02
6 104 Jim Davies Borrowdale FR M40 0:51:34
7 257 Brian Marshall HELP M 0:51:47
8 423 Ian Wellock Hunters Bog Trotters M 0:52:19
9 388 Murray Strain Hunters Bog Trotters M 0:52:37
10 403 Esmond Tresidder Carnethy HRC M 0:52:40
11 428 Stewart Whitlie Carnethy HRC M40 0:53:37
12 353 Andrew Schofield Borrowdale FR M 0:54:10
13 419 Ray Ward Hunters Bog Trotters M 0:54:16
14 397 Jamie Thin Hunters Bog Trotters M 0:54:28
15 318 Simon Peachey Carnethy HRC M 0:54:38
16 72 Ruairidh Campbell Carnegie Harriers M 0:54:40
17 341 Andrew Robertshaw Otley AC M 0:54:47
18 421 Cameron Watson Pitreavie AAC M 0:54:52
19 345 Damon Rodwell Westerlands CCC M 0:55:02
20 317 Malcolm Patterson Shettleston Harriers M40 0:55:27
21 338 Kenny Richmond Bellahouston Road Runners M 0:55:35
22 159 Manuel Gorman Westerlands CCC M 0:55:49
23 106 Adrian Davis Carnethy HRC M40 0:56:02
24 357 Nigel Scott Westerlands CCC M 0:56:04
25 13 Angela Mudge Carnethy HRC F 0:56:09
26 407 Chris Upson Westerlands CCC M40 0:56:26
27 371 Tom Smith Lochaber AC M 0:56:33
28 367 Alan Smith Deeside R M40 0:57:12
29 97 Richie Cunningham Carnegie Harriers M 0:57:18
30 418 Adam Ward Carnethy HRC M40 0:57:32
31 177 John Hepburn Lochaber AC M40 0:57:37
32 438 Bob Wiseman City of Edinburgh AC M 0:57:38
33 207 Huw Jones Edinburgh University H & H M 0:57:38
34 376 Andy Spenceley Carnethy HRC M40 0:57:43
35 365 Stuart Simpson Ochil HR M 0:58:00
36 352 Stuart Sanderson Penicuik Harriers M40 0:58:04
37 219 Andy Kitchin Lothian RC M40 0:58:06
38 130 Paul Faulkner Unattached M 0:58:06
39 282 James McQueen Eryri Harriers M 0:58:09
40 247 Garry MacInness Carnethy HRC M40 0:58:18
41 427 Mark Whitelaw Annan & District AC M 0:58:21
42 26 Jon Ascroft Carnethy HRC M 0:58:21
43 134 Paul Fettes Ochil HR M 0:58:29
44 566 Natalie White Bingley Harriers F 0:58:41
45 145 Ronnie Gallagher Carnethy HRC M40 0:58:43
46 41 Sandy Bennet Carnegie Harriers M40 0:58:44
47 258 Richard Martin Unattached M 0:58:47
48 129 Stephen Fallon Carnethy HRC M40 0:58:51
49 75 Peter Carroll Unattached M40 0:59:00
50 436 Jackie Winn Cumberland FR M50 0:59:04
51 268 Dennis McDonald Cosmic Hill bashers M40 0:59:07
52 417 Tobias Walser Heriot Watt Athletics Club M 0:59:10
53 293 Christopher Morgan Unattached M 0:59:17
54 183 Jack Holt Clayton Le Moors M50 0:59:30
55 213 Benjamin Kemp Portobello Running Club M 0:59:32
56 409 Richard Vecqueray Unattached M 0:59:55
57 384 John Stevenson Ochil HR M40 1:00:07
58 287 Craig Mitchell Lochaber AC M 1:00:20
59 112 Brian Cruikshank Fife AC M40 1:00:25
60 368 Bruce Smith Standard Life Athletics Club M40 1:00:36
61 518 Jill Mykura Carnethy HRC F 1:00:42
62 279 Mark McManus Larne AC M 1:00:44
63 296 Graham Munro Lochaber AC M 1:00:47
64 19 Russell Anderson Moorfoot Runners M40 1:00:50
65 324 Carl Pryce Cosmic Hill bashers M40 1:01:18
66 310 Crawford Oliphant Carnethy HRC M 1:01:20
67 14 Adam Anderson Carnethy HRC M 1:01:24
68 44 Andy Birnie Bellahouston Road Runners M 1:01:26
69 377 Dan Spencer Larne AC M 1:01:32
70 358 Tom Scott Fife AC M50 1:01:35
71 25 Neil Arnott Lochaber AC M 1:01:44
72 290 Robert Monro Shettleston Harriers M 1:01:56
73 58 James Britton Moorfoot Runners M 1:02:00
74 251 Ken MacMahon Bellahouston Road Runners M 1:02:01
75 35 Stewart Barrie Hunters Bog Trotters M40 1:02:05
76 66 Cameron Burt Carnethy HRC M 1:02:05
77 103 Chris Davies Carnethy HRC M 1:02:05
78 1 Olly Stephenson Carnethy HRC M 1:02:11
79 303 Paul Neild Bowland Fell Runners M 1:02:21
80 17 Laurie Anderson Fife AC M40 1:02:24
81 424 Ali Welsh Bowland Fell Runners M40 1:02:29
82 63 Alastair Brunton Shettleston Harriers M 1:02:30
83 185 Ross Houston Central AC M 1:02:37
84 28 Ian Atkinson Helm Hill Runners M 1:02:43
85 210 John Kay Fife AC M40 1:02:48
86 373 David Spedding Keswick AC M60 1:02:54
87 439 Stephen Wombwell Beacon Runners M40 1:02:57
88 124 Andrew Edwards Unattached M 1:03:00
89 285 Phil Mestecky Strathearn Harriers M 1:03:02
90 188 Martin Hulme Corstorphine AAC M50 1:03:03
91 557 Sharon Taylor Bingley Harriers F 1:03:04
92 350 Ken Rumgay Lochaber AC M40 1:03:09
93 305 Edward Nicholas Edinburgh University H & H M 1:03:11
94 175 Will Hensman Ochil HR M 1:03:13
95 356 David Scott Ochil HR M50 1:03:14
96 65 Peter Buchanan Portobello Running Club M40 1:03:15
97 234 Gary Longhurst Unattached M40 1:03:20
98 241 Gio MacDonald Unattached M40 1:03:29
99 186 Andrew Howett Fife AC M 1:03:33
100 480 Claire Gordon Hunters Bog Trotters F 1:03:34
101 46 John Blair-Fish Carnethy HRC M50 1:03:37
102 295 Richard Morton Edinburgh RC - thebicycleworks M 1:03:45
103 190 Colin Hutt Carnethy HRC M40 1:03:49
104 390 Digby Sym Strathearn Harriers M40 1:03:56
105 195 Mick James Carnethy HRC M40 1:04:00
106 250 Stuart Macleod Edinburgh RC - thebicycleworks M 1:04:00
107 170 James Harrison www.trilogy-coaching.com M 1:04:01
108 239 Niall Macbeath Lochaber AC M 1:04:05
109 137 Peter Fleming Unattached M 1:04:08
110 236 Craig Love Dundee Hawkhill Harriers M 1:04:11
111 158 Steffen Gorgas Westerlands CCC M 1:04:18
112 527 Aly Raw Bingley Harriers F40 1:04:18
113 538 Dawn Scott Pitreavie AAC F 1:04:27
114 238 James MacAllister Highland Hill Runners M 1:04:34
115 49 Shane Bouchier Carnethy HRC M 1:04:34
116 363 David Simmons Lothian RC M40 1:04:36
117 215 Stephen Kennedy Larne AC M 1:04:39
118 153 Colin Glencorse Strathearn Harriers M 1:04:42
119 489 Kate Jenkins Carnethy HRC F 1:05:06
120 167 Simon Hall Unattached M40 1:05:10
121 325 Gordon Pryde Lomond Hill Runners M40 1:05:21
122 34 Tom Barr Hunters Bog Trotters M 1:05:30
123 205 Gary Jones Northumberland FR M 1:05:38
124 330 Jon Rathjen Hunters Bog Trotters M 1:05:43
125 150 Jon Gay Lochaber AC M 1:05:46
126 508 Fiona Maxwell Slieve Donard Ladies F40 1:05:49
127 217 Robbie Kerr Edinburgh University H & H MJ 1:05:52
128 406 Robert Turner Harmeny AC M 1:06:00
129 386 Russell Stout Carnethy HRC M 1:06:04
130 408 Kenny Valentine Lasswade AC M 1:06:09
131 128 Andrew Fairgrieve Annan & District AC M40 1:06:13
132 314 Garry Owens Northumberland FR M50 1:06:20
133 563 Claire Ward Hunters Bog Trotters F 1:06:27
134 157 Martin Gore Edinburgh RC - thebicycleworks M 1:06:33
135 245 Nigel Macgillivray West Lothian Triathlon M 1:06:33
136 461 Lucy Colquhoun Carnethy HRC F 1:06:38
137 320 Frank Popham Fife AC M 1:06:40
138 88 Michael Coppelov Unattached M 1:06:47
139 226 David John Law Corstorphine AAC M40 1:06:47
140 110 John Donnelly Westerlands CCC M40 1:06:47
141 530 Shona Robertson Westerlands CCC F 1:06:48
142 181 Neil Hindle Unattached M50 1:06:49
143 267 Phil McCann Mourne Runners M 1:06:52
144 53 Tosh Brannan Lothian RC M40 1:06:53
145 261 Bill Maxwell Mourne Runners M40 1:06:55
146 178 Gregor Heron Unattached M 1:06:57
147 398 William Thompson Larne AC M40 1:07:00
148 565 Eilidh Wardlaw Hunters Bog Trotters F 1:07:03
149 281 Rob McQuater Westerlands CCC M 1:07:04
150 39 Thomas Begby Irvine AC M 1:07:07
151 139 Dale Foster Otley AC M 1:07:11
152 300 Fabien Murisier Carnethy HRC M 1:07:23
153 316 Derek Paton Standard Life Athletics Club M 1:07:25
154 109 Michael Diver Clydesdale Harriers M40 1:07:27
155 216 Hugh Kerr Central AC M40 1:07:29
156 302 Rupert Nash Edinburgh University H & H M 1:07:30
157 38 John Beech Unattached M50 1:07:33
158 224 Colin Larmour Cosmic Hill bashers M40 1:07:42
159 374 Chris Speight Helm Hill Runners M40 1:07:42
160 122 Chris Durn Carnethy HRC M40 1:07:43
161 84 Rob Coles Cosmic Hill bashers M50 1:07:44
162 107 Geoff Davis Northumberland FR M40 1:07:55
163 545 Alwynne Shannon Slieve Donard Ladies F40 1:07:59
164 435 Sam Wilson Oban AC M 1:07:59
165 249 Murdo Macleod Westerlands CCC M50 1:08:01
166 218 Steven King Carnegie Harriers M 1:08:06
167 140 Nigel Fowler Fife AC M 1:08:07
168 387 Paul Strachan Unattached M50 1:08:09
169 486 Val Houston Westerlands CCC F40 1:08:09
170 212 Graham Kelly Westerlands CCC M 1:08:10
171 253 Graham Macnab Lochaber AC M40 1:08:10
172 434 Rob Wilson Penicuik Harriers M 1:08:21
173 45 Keith Blackhall Lochaber AC M 1:08:24
174 73 Russell Cannon Helm Hill Runners M40 1:08:29
175 413 Steve Wales Run-4-It M 1:08:32
176 402 Gary Tompsett Westerlands CCC M40 1:08:38
177 395 Nat Taylor Girvan AAC M50 1:08:40
178 27 David Atkin Garscube Harriers M40 1:08:42
179 347 Graeme Ross Unattached M 1:08:45
180 198 James Jarvis Hunters Bog Trotters M 1:08:46
181 146 Michael Galloway Dundee Hawkhill Harriers M40 1:08:46
182 460 Rebecca Cash Borrowdale FR F 1:08:56
183 500 Sarah Legge Fife AC F 1:08:58
184 179 Tony Heron Dark Peak FR M 1:09:00
185 262 Gavin May Edinburgh Triathletes M 1:09:10
186 80 Steven Clelland Perth Road Runners M 1:09:10
187 301 Alasdair Murray JW Kilmarnock Harriers M 1:09:12
188 81 Alan Cockburn Carnegie Harriers M40 1:09:13
189 334 Tom Bertulis Westerlands CCC M40 1:09:17
190 517 Helen Murray Lothian RC F40 1:09:21
191 308 Mark Nutter Clayton Le Moors M40 1:09:22
192 446 Dougie Shiell Carnethy HRC M40 1:09:23
193 152 Neil Gilmore Unattached M40 1:09:24
194 360 Hamilton Semple Westerlands CCC M50 1:09:25
195 154 Nathaniel Glenn Larne AC M40 1:09:29
196 383 Rob Stephenson Cheshire Hash House Harriers M40 1:09:29
197 192 Roger Irving Annan & District AC M40 1:09:30
198 380 Chris Standish Bowland Fell Runners M 1:09:30
199 50 Tom Bowie Fife AC M60 1:09:41
200 70 Gordon Cameron Carnethy HRC M40 1:09:42
201 333 Michael Reid Aegon RC M 1:10:03
202 214 Ali Kennedy Lochaber AC M40 1:10:03
203 432 Colin Wilson Carnethy HRC M40 1:10:11
204 294 Robin Morris Carnethy HRC M50 1:10:14
205 429 Bryan Whittingham Fife AC M 1:10:21
206 189 Stuart Hunter Cosmic Hill bashers M40 1:10:23
207 304 Scott Nelson Lothian RC M 1:10:28
208 56 Brian Brennan Westerlands CCC M50 1:10:32
209 221 Stuart Knowes Fife AC M50 1:10:38
210 343 Michael Robinson Unattached M 1:10:39
211 187 Brian Howie Carnethy HRC M50 1:10:42
212 201 Rigby Jerram Kendal AC M40 1:10:43
213 299 Ian Murgatroyd Fugitives M40 1:10:47
214 535 Anne Sandford Slieve Donard Ladies F40 1:10:48
215 396 John Telfer Keswick AC M40 1:11:00
216 393 Evan Taylor Larne AC M 1:11:03
217 57 Kevin Brereton Anster Haddies RC M40 1:11:05
218 184 Alasdair Hood Fife AC M40 1:11:06
219 165 Paul Hainsworth Northumberland FR M40 1:11:11
220 547 Catharine Sinclair Fife AC F40 1:11:14
221 255 Billy Magee Larne AC M60 1:11:16
222 273 Ross McInroy Helensburgh AAC M50 1:11:17
223 382 Uwe Stein Unattached M 1:11:19
224 196 John Duffy Shettleston Harriers M40 1:11:27
225 136 Michael Fielding Unattached M 1:11:35
226 443 Tom Ross Fife AC M60 1:11:43
227 264 Keith Mayfield Portobello Running Club M40 1:11:54
228 229 Kenny Leinster Lomond Hill Runners M40 1:11:59
229 410 David Veitch Lasswade AC M 1:12:04
230 298 George Murdoch Carnegie Harriers M40 1:12:05
231 220 Alec Kitson Lochaber AC M50 1:12:06
232 511 Tish McCann Slieve Donard Ladies F40 1:12:11
233 526 Louise Provan Fife AC F 1:12:13
234 349 James Rowley Law & District AAC M50 1:12:18
235 96 Alan Cummings Lasswade AC M40 1:12:25
236 51 Angus Bowman Beacon Runners M50 1:12:30
237 361 Richard Shaw Fife AC M50 1:12:33
238 326 Rod Pugh JW Kilmarnock Harriers M50 1:12:33
239 564 Sally Ward Dark Peak FR F40 1:12:36
240 445 Gordon Eadie Musselburgh & District M40 1:12:37
241 100 John Dallinson Northumberland FR M50 1:12:37
242 108 Philip Devine Unattached M40 1:12:37
243 344 John Robson ADAC M50 1:12:38
244 315 David Parker Shettleston Harriers M40 1:12:38
245 292 John Moore Irvine AC M40 1:12:38
246 59 Drew Broadley Lochaber AC M50 1:12:53
247 454 Emma Birnie Bellahouston Road Runners F 1:12:58
248 87 Barry Copeland Stonehaven Splash n Dash M 1:13:04
249 141 Simon Fox Unattached M40 1:13:11
250 525 Christine Preston Todmorden Harriers F40 1:13:14
251 67 Richard Bush Unattached M40 1:13:17
252 291 Richard Moon Unattached M 1:13:17
253 524 Sarah Pickett Central AC F 1:13:18
254 98 Graham Daglish Elvet Striders M50 1:13:19
255 483 Anita Hamilton Cosmic Hill bashers F50 1:13:28
256 2 Trevor Collins Carnethy HRC M50 1:13:34
257 83 John Colegrave Cosmic Hill bashers M50 1:13:40
258 6 Keith Adams Westerlands CCC M50 1:13:40
259 233 Craig Liddle Fife AC M40 1:13:44
260 10 Geoff Allan Unattached M 1:13:44
261 71 Neil Campbell Carnegie Harriers M40 1:13:45
262 263 Timothy May Edinburgh RC - thebicycleworks M40 1:13:47
263 459 Louise Burt Fife AC F40 1:13:52
264 40 David Bell Lothian RC M40 1:13:58
265 193 Derek Jablonski Lomond Hill Runners M40 1:14:07
266 560 Fabienne Thompson Carnegie Harriers F40 1:14:14
267 126 Alec Erskine Unattached M40 1:14:18
268 313 David Osborn Lomond Hill Runners M40 1:14:20
269 160 Alan Graham Lomond Hill Runners M50 1:14:23
270 355 Cameron Scott Carnethy HRC M40 1:14:28
271 206 Graham Jones Scottish Hill Runners M 1:14:30
272 321 John Preston Unattached M40 1:14:32
273 474 Anna Forrest Ambleside A.C F 1:14:36
274 529 Jane Robertson Westerlands CCC F40 1:14:50
275 235 Charlie Love Dundee Hawkhill Harriers M60 1:14:57
276 405 Paul Turnbull Unattached M 1:14:59
277 544 Britta Sendlhofer Ambleside A.C F 1:15:14
278 370 Malcolm Smith Ochil HR M50 1:15:16
279 478 Lisa Gamble Fife AC F 1:15:15
280 455 Amanda Blackhall Lochaber AC F 1:15:21
281 95 Jon Cross Forth Valley Orienteers M 1:15:26
282 487 Mary Hunter Portobello Running Club F40 1:15:31
283 342 Derek Robertson Ochil HR M 1:15:35
284 259 Stuart Mathieson Bellahouston Road Runners M 1:15:39
285 202 Gordon Johnston Norham M 1:15:42
286 476 Nicola Forster Lochaber AC F 1:15:43
287 227 Colin Ledlie Carnethy HRC M40 1:15:49
288 254 Donald Macrae Lomond Hill Runners MJ 1:16:04
289 116 Tim Doyle Penicuik Harriers M40 1:16:08
290 283 Jim Mcwhinnie Carnethy HRC M40 1:16:09
291 16 Derek Anderson Unattached M40 1:16:15
292 400 Dave Till Helm Hill Runners M40 1:16:27
293 121 Michael Dunn Strathaven Striders M50 1:16:30
294 244 Stuart MacFarlane Unattached M40 1:16:33
295 416 Robert Walker Penicuik Harriers M40 1:16:34
296 506 Linda Macewan Lochaber AC F40 1:16:36
297 22 Paul Appleby Northumberland FR M40 1:16:37
298 464 Briony Curtis Edinburgh University H & H F 1:16:43
299 5 Ian Adams Lochaber AC M40 1:16:44
300 47 Robert Bloor Lothian RC M40 1:16:58
301 269 Jonathan McDonald Carnegie Harriers M40 1:16:59
302 172 Jonathan Heaney Unattached M 1:17:02
303 171 Ian Hawkins Fife AC M40 1:17:02
304 297 Bob Murdoch Unattached M 1:17:09
305 481 Elizabeth Gow Lochaber AC F 1:17:10
306 156 Nick Gordon Fugitives M40 1:17:19
307 99 Rod Dalitz Carnethy HRC M50 1:17:31
308 30 Andrew Bagnall Unattached M 1:17:42
309 11 Bob Allison Fife AC M40 1:17:48
310 286 Michael Milmoe Forres Harriers M50 1:17:54
311 504 Deborah Macdonald Hunters Bog Trotters F40 1:18:02
312 351 James Ryder Unattached M 1:18:03
313 228 George Lees Pitreavie AAC M40 1:18:06
314 9 Jim Alexander Lothian RC M40 1:18:20
315 309 Michael O'Connor Carnethy HRC M 1:18:22
316 430 Graham Wilkinson Northumberland FR M 1:18:26
317 366 Robin Sloan Carnethy HRC M50 1:18:29
318 225 Jack Lavender Unattached M 1:18:32
319 399 Gavin Thornley Carnethy HRC M40 1:18:35
320 4 David Adams Hamilton Harriers M60 1:18:37
321 204 Derek Johnstone Cosmic Hill bashers M40 1:18:40
322 553 Elaine Stewart Cosmic Hill bashers F40 1:18:44
323 354 Alan Scott Bellahouston Road Runners M 1:18:48
324 91 Graeme Cox Unattached M40 1:18:57
325 372 Phil Smithard Carnegie Harriers M50 1:18:59
326 568 Joan Wilson Carnethy HRC F40 1:19:00
327 123 Murray Earle Unattached M 1:19:10
328 331 Peter Reed Northumberland FR M50 1:19:11
329 127 Paul Eunson Portobello Running Club M40 1:19:14
330 495 Katherine Kirk Westerlands CCC F 1:19:19
331 359 Penet Sebastien Unattached M 1:19:20
332 272 Chris Mcglennon Unattached M 1:19:21
333 132 Peter Ferguson Unattached M50 1:19:27
334 456 Katy Boocock Cosmic Hill bashers F40 1:19:30
335 209 Jason Kaushal Westerlands CCC M40 1:19:41
336 176 Chris Henty Unattached M 1:19:42
337 452 Lynne Bennet Carnegie Harriers F 1:19:42
338 332 Colin Reid Cosmic Hill bashers M 1:19:43
339 467 Mandy Dawson Elvet Striders F40 1:19:44
340 113 Finlay Dowell Irvine AC M40 1:19:48
341 82 John Coe Unattached M 1:19:49
342 540 Elspeth Scott Westerlands CCC F40 1:19:52
343 203 Stephen Johnston Milburn Harriers M40 1:19:56
344 477 Kate Friend Carnethy HRC F40 1:19:58
345 555 Kirsten Strain Edinburgh University H & H F 1:20:07
346 180 Alasdair Hind Carnethy HRC M 1:20:12
347 191 John Irving Unattached M 1:20:15
348 147 Richard Gatehouse Lomond Hill Runners M50 1:20:22
349 142 David Francis Fife AC M50 1:20:34
350 117 Alex Drain Troon Tortoises M50 1:20:44
351 311 Ernie Orr Lochaber AC M60 1:20:57
352 468 Judith Dobson Kinross Road Runners F40 1:21:08
353 549 Janice Smith Hunters Bog Trotters F50 1:21:10
354 379 David Stakes Bellahouston Road Runners M40 1:21:11
355 466 Susan Davis Northumberland FR F40 1:21:15
356 444 John McManus Larne AC M 1:21:17
357 101 Ken Daniels Carnegie Harriers M60 1:21:19
358 200 Allan Jenkins Unattached M50 1:21:20
359 422 John Wellings Unattached M50 1:21:23
360 533 Susan-Jane Ross Lochaber AC F 1:21:38
361 278 John McManus Larne AC M 1:21:41
362 552 Hilary Spenceley Carnethy HRC F40 1:21:51
363 509 Susie Maxwell Penicuik Harriers F 1:22:17
364 74 Derek Carrigan Unattached M 1:22:19
365 362 Andrew Sim Carnegie Harriers M 1:22:34
366 473 Jane Fletcher Borrowdale FR F 1:22:44
367 164 Michael Grant Unattached M 1:22:47
368 539 Eli Scott Carnethy HRC F 1:22:49
369 266 Fred McCain Carnethy HRC M50 1:22:51
370 490 Diana Johnston Dundee Road Runners F40 1:23:00
371 114 Chris Downie Lothian and Borders Police M40 1:23:07
372 252 Kenneth Macmillan Moorfoot Runners M40 1:23:13
373 394 Jamie Taylor Carnethy HRC M50 1:23:16
374 415 Peter Walker Carnethy HRC M40 1:23:25
375 31 James Baillie Fife AC M40 1:23:27
376 69 Gavin Calder Edinburgh Triathletes M 1:23:29
377 381 Tony Stapley Portobello Running Club M60 1:23:36
378 155 Philip Godfrey Unattached M 1:23:40
379 208 Stewart Jones Northumberland FR M40 1:23:42
380 482 Lucy Hailey Carnethy HRC F 1:23:57
381 92 Calvin Crane Lothian RC M50 1:23:58
382 94 Stephen Cromar Dundee Hawkhill Harriers M60 1:24:04
383 336 Matt Richardson Aegon RC M 1:24:07
384 505 Nicky MacDonald Lochaber AC F 1:24:13
385 440 Andrew Wright Fife AC M60 1:24:25
386 174 David Henderson Larne AC M50 1:24:27
387 515 Karen Meikle Carnethy HRC F40 1:24:28
388 232 Graham Leslie Unattached M50 1:24:33
389 194 Ian Jackson Carnethy HRC M50 1:24:45
390 375 Brian Spence Larne AC M40 1:24:57
391 85 Alan Coltman Teviotdale Harriers M40 1:24:59
392 546 Helena Sim Carnegie Harriers F40 1:25:02
393 537 Joanna Schreiber Pudsey & Bramley AC F40 1:25:05
394 411 Luke Wadsley Unattached M 1:25:11
395 131 Nigel Fawthrop Unattached M40 1:25:16
396 558 Joanne Thin Carnethy HRC F40 1:25:17
397 503 Anne MacDonald Kinross Road Runners F40 1:25:24
398 364 Alan Simpson Unattached M50 1:25:25
399 312 Johnston Orr Unattached M 1:25:26
400 401 David Tipple Unattached M 1:25:27
401 211 Alastair Keith Fire Service M 1:25:29
402 37 Anthony Bateman Hunters Bog Trotters M 1:25:33
403 492 Mary Kerr Central AC F40 1:25:41
404 450 Moira Grainger Fife AC F40 1:25:50
405 52 David Boyle Bellahouston Road Runners M 1:26:16
406 62 Mark Brooks Edinburgh Triathletes M 1:26:45
407 248 David Maclean Carnegie Harriers M 1:26:52
408 528 Hilary Ritchie Fife AC F40 1:26:59
409 510 Pauline McAdam Westerlands CCC F50 1:27:07
410 514 Janet Mcwhinnie Carnethy HRC F40 1:27:13
411 33 Ewan Barnfather Unattached M 1:27:16
412 551 Tilly Smith Deeside R F40 1:27:17
413 532 Mary Ross Unattached F 1:27:22
414 237 Sandy Low Carnethy HRC M40 1:27:28
415 502 Louise Longhurst Forth Valley Orienteers F40 1:27:44
416 230 Chris Lennox Law & District AAC M50 1:27:49
417 90 Byron Cox Hunters Bog Trotters M40 1:27:54
418 12 Dick Amour Highland Hill Runners M60 1:28:02
419 327 Wim Rampen Carnethy HRC M50 1:28:17
420 437 Jim Winning Beacon Runners M50 1:28:21
421 328 Charlie Ramsay Carnethy HRC M60 1:28:31
422 516 Ellen Morrison Lochaber AC F 1:28:41
423 458 Innes Bracegirdle Fife AC F50 1:28:49
424 149 Bill Gauld Carnethy HRC M70 1:28:57
425 346 Nigel Rose Carnethy HRC M60 1:28:59
426 498 Katherine Lawlor Unattached F 1:29:03
427 497 Anita Laidlaw Fife AC F 1:29:17
428 32 Quentin Ballantyne Unattached M40 1:29:17
429 348 Ross Ross Lochaber AC M 1:29:18
430 469 Lorna Duffy Carnethy HRC F 1:29:34
431 531 Jean Robson ADAC F40 1:29:38
432 470 Linda Edmondson Wrekin RR F40 1:29:49
433 453 Louise Billcliffe Elvet Striders F40 1:30:25
434 496 Aileen Kitson Lochaber AC F50 1:30:42
435 42 Bill Bennett Penicuik Harriers M70 1:30:46
436 125 David Brownlee Fire Service M40 1:30:56
437 256 Dick Wall Hunters Bog Trotters M50 1:31:31
438 55 Kenneth Brearley Strathaven Striders M40 1:31:36
439 24 George Armstrong HELP M60 1:31:40
440 485 Margaret Hodge Unattached F40 1:31:45
441 277 James McManus Unattached M40 1:31:51
442 559 Kate Thomas Clydeside Orienteers F40 1:32:25
443 15 Adam Anderson Dumfries R.C M60 1:32:43
444 3 Drew Turnbull Westerlands CCC M60 1:33:33
445 499 Shan Lees Pitreavie AAC F40 1:33:49
446 556 Sheila Strain East Lothian Orienteers F50 1:33:50
447 554 Laura Stewart Carnegie Harriers F 1:34:08
448 501 Phyllis Lemoncello Fife AC F50 1:34:10
449 488 Cali Ingham Carnethy HRC F50 1:34:11
450 457 Jean Bowman Beacon Runners F40 1:34:12
451 512 Patricia Mclaughlin Westerlands CCC F50 1:34:24
452 522 Kate Pether-Smith Fife AC F 1:34:38
453 392 Cameron Taylor Bellahouston Road Runners M 1:34:49
454 543 Emily Seaman Carnethy HRC F 1:35:03
455 86 John Coon Lothian RC M50 1:35:57
456 306 Robert Nicol Irvine AC M60 1:36:12
457 391 Anthony Taylor Unattached M 1:36:20
458 337 John Richmond Bushfield Joggers M 1:36:27
459 307 Alastair Noble Girvan AAC M50 1:36:42
460 335 Iain Richards Unattached M40 1:36:54
461 447 David Meikle Unattached M40 1:37:10
462 521 Brenda Paul Unattached F 1:37:11
463 319 Mike Pearson Moorfoot Runners M60 1:37:13
464 260 Tom Matko Unattached M 1:39:14
465 513 Sally McNaught Unattached F 1:41:09
466 240 Sandy MacCalman Kinross Road Runners M60 1:41:13
467 472 Morna Fleming Carnegie Harriers F50 1:41:13
468 20 Stuart Andrew Unattached M40 1:41:23
469 463 Rosie Crockard Milburn Harriers F40 1:42:01
470 275 James Mckenzie Milburn Harriers M40 1:42:48
471 534 Clare Rumgay Lochaber AC F 1:43:32
472 119 Peter Duffy Northern Veteran AC M70 1:46:26
473 425 Steve White Unattached M50 1:48:24
474 43 Graham Benny Westerlands CCC M50 1:49:27
475 378 Colin Spivey Unattached M40 1:50:45
476 475 Margaret Forrest Carnethy HRC F40 1:50:46
477 280 Patrick McManus Unattached M60 1:59:46
478 168 Ian Hamilton Irvine AC M60 1:59:53
479 494 Lyn Kilpatrick Lochaber AC F40 2:06:40
480 550 Sharon Smith Lochaber AC F 2:08:05
481 197 Jimmy Jardine Lochaber AC M60 2:08:06
482 484 Alexandra Hervo Lochaber AC F 2:10:35
483 491 Teresa Kennedy Lochaber AC F40 2:10:35
484 76 Frank Cation Fife AC M40 2:27:22