Ben Lomond Hill Race
12th May 2007
Pos No. Name Club Cat Time
1 130 Simon Peachey Carnethy M 1:08:37
2 17 Graeme Campbell Highland HR M 1:12:19
3 74 Andrew McCall Greenock Glenpark MU23 1:13:05
4 40 Nimrod Lockwood Borrowdale FR M 1:13:46
5 134 Dan Gay HBT M 1:14:57
6 106 Kenny Richmond Bellahouston RR M 1:15:31
7 41 Steven Fallon Carnethy M40 1:16:49
8 118 David Riach Westerlands M40 1:17:07
9 31 Stuart Simpson Ochil HR M 1:17:10
10 4 Chris Upson Westerlands M40 1:17:17
11 66 Paul Maclean Lochaber AC M 1:17:27
12 11 Bruce Smith Carnethy M40 1:18:42
13 46 Sandy Bennet Carnegie Harriers M40 1:18:57
14 67 Neil Arnott Lochaber AC M 1:19:54
15 10 Craig Mitchell Lochaber AC M 1:19:59
16 125 Marcus Rae Unattached M 1:20:02
17 84 Andrew Robertshaw Otley AC M 1:20:58
18 135 Brian Marshall HELP M 1:21:22
19 56 Graham Munro Lochaber AC M40 1:21:24
20 24 Rodger Rees Fife AC M 1:22:41
21 90 Marcos Sanz Bellahouston RR M 1:23:07
22 132 Ken Rumgay Lochaber AC M40 1:23:11
23 81 Andy Birnie Bellahouston RR M 1:23:51
24 70 Tom Scott Fife AC M50 1:23:55
25 92 Richard Lang Cosmics M 1:24:02
26 5 Scott McKendrick Westerlands M 1:24:14
27 83 Angus McLachlan Glasgow Uni H & H M 1:24:57
28 113 Alan Gilkison Unattached M 1:24:59
29 93 Gordon Pryde Lomond HR M40 1:25:05
30 100 Johannes Courtial Westerlands M 1:25:16
31 62 Laurie Anderson Fife AC M40 1:25:40
32 145 Tosh Brannan Lothian M40 1:25:57
33 77 Steven Wombwell Beacon M40 1:26:27
34 33 Martin Hulme Corstorphine M50 1:26:30
35 115 David Armstrong Northumberland FR M40 1:26:45
36 128 Alistair Kennedy Lochaber AC M40 1:27:26
37 2 Helen Palmer Bellahouston RR F 1:27:36
38 39 David Jamieson Shettleston M40 1:28:04
39 19 William Bonnar Unattached M40 1:28:23
40 55 Gregor Heron Carnethy M 1:28:27
41 79 Stewart Wilson Inverness Harriers M40 1:28:40
42 139 Donald Macrae Unattached MU23 1:29:17
43 110 Stephen Cowper Milburn Harriers M40 1:29:19
44 45 Tommy Hepburn Unattached M50 1:29:48
45 21 Fergus Johnston Gala Harriers M 1:29:56
46 7 Val Houston Westerlands F40 1:29:57
47 59 Hamish Hutchison Unattached M 1:30:08
48 15 Stuart Robb Unattached M40 1:30:36
49 85 Dale Foster Otley AC M 1:30:38
50 95 Rupert Nash Edinburgh Uni H&H M 1:30:48
51 122 Graham Macnab Lochaber AC M40 1:30:51
52 3 Steffen Gorgas Westerlands M 1:31:22
53 58 John Stevenson Ochil HR M40 1:31:23
54 147 John Donnelly Westerlands M40 1:31:55
55 97 Alistair Robertson Unattached M 1:32:17
56 94 Andy Law Mid Argyll AC M50 1:32:19
57 86 Clive Roberts Unattached M40 1:32:30
58 136 Paolo Ballarini Westerlands M 1:33:15
59 27 Sarah Legge Fife AC F 1:33:42
60 23 Dick Vervist Keith & District M40 1:33:48
61 34 Brendan Moriarty Bellahouston RR M 1:34:34
62 54 Nick Wright Unattached M40 1:35:03
63 6 Tommy Begley Irvine AC M 1:35:32
64 20 Jon Gay Lochaber AC M 1:35:43
65 16 Alan Scott Bellahouston RR M 1:36:12
66 102 Michael Abrams Arran M50 1:36:22
67 141 Bryan Whittingham Fife AC M 1:36:29
68 28 Tom Bowie Fife AC M60 1:36:53
69 123 Lisa Gamble Fife AC F 1:36:58
70 37 Roderick Pugh Kilmarnock Harriers M50 1:37:02
71 146 Peter Henry Unattached M 1:38:57
72 138 Ellen Homewood Westerlands F 1:39:05
73 63 Nigel Fowler Fife AC M 1:39:13
74 88 Paul O`Brien Corstorphine M 1:39:22
75 25 John Telfer Keswick AC M40 1:39:35
76 71 Charlie Love Dundee Hawkhill M60 1:39:45
77 18 Jason Kaushal Westerlands M40 1:39:52
78 9 Stephen Johnston Milburn Harriers M40 1:39:57
79 131 Ernie Orr Lochaber AC M 1:40:00
80 29 Malcolm Paterson Unattached M 1:40:40
81 48 Colin Wilson Carnethy M40 1:40:50
82 69 Jocelyn Scott Fife AC F50 1:41:21
83 133 Ian Mcnee Troon Tortoises M40 1:41:41
84 121 Briony Curtis Edinburgh Uni H&H F 1:42:02
85 98 Michael Diver Clydesdale M40 1:42:15
86 119 Trevor Symonds NYMAC M50 1:42:20
87 64 Ian Adams Lochaber AC M40 1:42:26
88 53 Duncan Baker HBT M40 1:42:39
89 57 Paul Emsley Arran M50 1:42:53
90 26 David Osborn Lomond HR M40 1:42:59
91 51 Ian Mills Anster Haddes M40 1:43:13
92 36 Alex Drain Troon Tortoises M50 1:43:18
93 12 David Drewette Unattached M 1:43:37
94 49 Joan Wilson Carnethy F40 1:43:42
95 8 Eeyin Rankin Greenock Glenpark M40 1:43:48
96 76 Sarah Mackenzie Lochaber AC F 1:47:26
97 47 Steve Abrams Arran M50 1:47:32
98 142 Kenneth McGuire Fife AC M50 1:47:50
99 120 Bill Pennell NYMAC M50 1:47:58
100 101 Gordon Dykes Unattached M40 1:48:41
101 116 Colin Watson Unattached M40 1:48:42
102 65 Derek Jablonski Lomond HR M50 1:49:09
103 22 Tony Stapley Portobello RC M60 1:51:01
104 99 Ana Talbot Westerlands F 1:52:28
105 89 Angus Alston Unattached M40 1:53:54
106 105 Adam Anderson Dumfries RC M60 1:54:09
107 126 Moira Grainger Fife AC F40 1:54:27
108 52 Emma Hargrave HBT F 1:54:40
109 82 Ian McManus Irvine AC M60 1:56:04
110 44 Joanna Schreiber Pudsey & Bramley F40 1:56:28
111 112 Dougie MacGregor Bellahouston RR M40 1:56:30
112 14 Davy Broni Westerlands M40 1:57:22
113 91 Jim Winning Beacon M50 1:59:46
114 60 Tom Matko Unattached M 1:59:50
115 38 Dugald Campbell Unattached M40 2:00:20
116 42 Shawn Fleming Lochaber AC M 2:00:26
117 68 Drew Turnbull Westerlands M60 2:07:05
118 124 Nancy Kennedy Lochaber AC F40 2:07:30